Bazaltowe Słupy

Atrakcje > Przyroda > Skały

fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta

Opublikowano: 02-12-2014

Wyświetleń: 801 (unikalne: 403)

Za darmo

Region: Kotlina Kłodzka
Adres: Lądek-Zdrój 57-540, Ułęże
E-mail: pokaż adres email...
Krajobrazy: w górach

„Czarne Urwisko w Lutyni”, a właściwie w osadzie Ułęże nazywane, także Bazaltowymi Słupami. Czarne Urwisko jest wyrobiskiem starego, od wielu już lat nieczynnego kamieniołomu bazaltów. Znajdujemy się na skraju Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w samym sercu Gór Złotych. Przed nami – stromo wcinająca się w zbocze góry Strzybnik – ponad 70 metrowa skalna ściana. Dolna część zakryta przez porastający ją las przypomina charakterem nieco skalne uroczysko. Część górna odsłania nam regularnie wykształcony i charakterystyczny dla skał wulkanicznych termiczny cios słupowy. Cztero-, pięcio- i sześcioboczne słupy skalane powstały w wyniku działania rozrywających naprężeń powstających w stygnącej, kurczącej się masie skały wulkanicznej. Eksploatowane tu dawniej skały należą do tzw. dolnośląskiej bazaltoidowej formacji wulkanicznej.

W prawie czarnej masie skalnej możemy znaleźć skupienia oliwkowozielonych kryształów oliwinu. Są to tzw. ksenolity będące częścią górnego płaszcza Ziemi, z którego zostały wyrwane i wyniesione na powierzchnie przez przemieszczającą się ku górze magmę. Możemy znaleźć tutaj, również kryształy piroksenów i skupienia szkliwa wulkanicznego. Ciekawymi obiektami są, także pęcherzykowate pustki powstałe w wyniku odgazowywanie lawy wylewającej się na powierzchnię.

Wystąpienia wulkaniczne Gór Złotych należą do ponad 300 takich wytworów stwierdzonych na obszarze rozciągającym się przez Dolny Śląsk po Górę św. Anny na Śląsku Opolskim. Jest to fragment środkowoeuropejskiej prowincji wulkanicznej o przeszło 700 km długości rozciągającej się od Gór Eifel aż po Bramę Morawską. W trzeciorzędzie, głównie w oligocenie i miocenie, w ciągu około 30 mln lat zachodziły tu rozliczne procesy wulkaniczne, w czasie których z Płaszcza Ziemi, z głębokości nawet 90 km wynoszone były zasadowe magmy, z których powstały skały bazaltoidowe – tefryty, bazanity, foidyty, bazalty czy trachybazalty.

Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na Masyw Śnieżnika i Góry Krowiarki. (Uwaga!!! Na wielu mapach Bazaltowe słupy są błędnie zaznaczone bezpośrednio nad wsią Lutynia - wydawnictwa bezkrytycznie powielają błędy. Aby dojść do punktu widokowego nad Słupami należy kierować się cały czas do góry drogą przez Ułęże, po minięciu zabudowań w lesie skręcamy ścieżką w prawo.)


captcha
Ogłoszenie jest promowane do 31-01-2021

Promowanie ogłoszenia: 30,00 zł / 180 dniTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
Back to top