Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Atrakcje > Przyroda > Jaskinie i groty

fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta

Opublikowano: 06-12-2014 | Wygaśnie: 31-12-2020

Wyświetleń: 323 (unikalne: 195)

Cena od: 25,00 zł

Region: Kotlina Kłodzka
Adres: Stronie Śląskie 57-550, Kletno 18
Telefon: +48 74 814 12 50
E-mail: pokaż adres email...
Strona www: www.jaskinia.pl
Krajobrazy: w górach

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Korytarze Jaskini Niedźwiedziej są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne.

Partie środkowe, zostały częściowo udostępnione do zwiedzania. Górne partie zostały zbadane fragmentarycznie, występują one ponad Salami Pałacowymi. Wypływająca z nich woda stworzyła imponujące, kalcytowe formy naciekowe (kaskady - w Zaułku Kaskad, "kamienne mleko" - nad wejściem do Korytarza Wodnego). Dwa sztuczne otwory jaskini leżą na wysokości 793 i 800 m n.p.m., około 10-15 m nad dnem Doliny Kleśnicy.

Pierwszy otwór został zabudowany pawilonem wejściowym - to właśnie tu została odkryta Jaskinia Niedźwiedzia. Drugi otwór zamyka śluza termiczna, chroniąca mikroklimat jaskini, stanowi ona końcowy punkt trasy turystycznej i wyjście z jaskini. Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce (jaskinie o większych głębokościach spotykamy na terenie Polski w obszarze krasu tatrzańskiego).

Unikalny mikroklimat jaskini (temperatura w granicach 6ºC, o niewielkiej rocznej amplitudzie; wilgotność powietrza w granicach 100%; słaby ruch mas powietrza) pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej. Nacieki powstają z wód przedostających się z powierzchni góry Stromej. Wody te cechują się dużą zdolnością depozycji kalcytów, która wyraża się dużym stężeniem węglanów osiągającym 150-220 mg/l CaCO3 (Ca+2 + Mg+2) i alkalicznym odczynem w granicach pH=8. Woda taka przekracza granicę nasycenia węglanami i wytrąca ich nadmiar w postaci krystalicznego kalcytu. Właściwości takie uzyskuje w przypowierzchniowym płaszczu marmurów, pomiędzy powierzchnią stoku, a korytarzem jaskini. Dodatkowym czynnikiem tworzenia szaty naciekowej jest proces parowania w jaskini. Trasa turystyczna zaczyna się od śluzy wejściowej, w Sali Niedźwiedzia. Jaskinia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona tak, że turysta może się w niej czuć bezpiecznie.


parking
akceptujemy karty płatnicze
WC
gastronomia
udogodnienia dla niepełnosprawnych

captcha
Ogłoszenie nie jest promowane

Promowanie ogłoszenia: 30,00 zł / 180 dniTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
Back to top