Kaplica p.w. św. Onufrego

Atrakcje > Budynki i budowle > Sakralne

fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • fot. Mariusz Burszta
  • Kaplica w ruinie - przed rokiem 2015.fot. Mariusz Burszta
  • Odbudowa kaplicy - fot. Mariusz Burszta

Opublikowano: 16-05-2016

Wyświetleń: 1095 (unikalne: 529)

Za darmo

Region: Kotlina Kłodzka
Adres: 57-550 Stronie Śląskie, ul. Sportowa
Telefon: +48 74 814 32 05
E-mail: pokaż adres email...
Krajobrazy: w górach

Wzniesiona w latach 1734-1735 barokowa kaplica p.w. św. Onufrego była jak głosi legenda przebłaganiem mającym na celu wytępienie szerzących się pogańskich, orgiastycznych kultów płodności ku czci Żywi i Kupały związanych z pobliską górą Krzyżnik (niem. Kreuzberg). Jak wieść głosi nie można było wyplenić tych kultów, aż do momentu zbudowania kaplicy i nadaniu jej wezwania św. Onufrego - pustelnika żyjącego w IV w., patrona mnichów, dorożkarzy, pielgrzymów, tkaczy i prawników. Św. Onufry to także orędownik w sprawach wyboru małżonka i posiadania potomstwa.
Fundatorem obiektu był hrabia Johann Olivier von Wallis ówczesny właściciel okolicznych dóbr. Przez długi okres świątynia pełniła funkcje kaplicy dworskiej, w której sprawowano Msze św. Od 1765 r. rezydował tam nawet pustelnik. Kaplica przez pewien okres była celem pielgrzymek, polecały się tu opiece św. Onufrego szczególnie panny pragnące zamążpójścia.
Po II wojnie światowej Kaplica nie była użytkowana do celów religijnych. W latach 70-tych XX-go wieku obok kaplicy zbudowano boisko piłkarskie. Obiekt niszczał, aż do 2015 r. kiedy to Rada Miasta Stronia Śląskiego zdecydowała o jej odbudowie. Znaczącą część kosztów rekonstrukcji pokryła Unia Europejska.
Obecnie kaplica nie pełni funkcji sakralnej - odbywają się tam śluby cywilne i wydarzenia o charakterze kulturalnym.parking

captcha
Ogłoszenie nie jest promowane

Promowanie ogłoszenia: 30,00 zł / 180 dniTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
Back to top