Śnieżnik

Atrakcje > Przyroda > Góry

Widok na Śnieżnik z Czarnej Góry - fot. Mariusz Burszta
  • Widok na Śnieżnik z Łyśca - fot. Mariusz Burszta
  •  Wejście na szczyt - żółty, czerwony i zielony szlak - fot. Mariusz Burszta
  • Szczyt z ruinami wieży - fot. Mariusz Burszta
  • Słonik po czeskiej stronie Śnieżnika - fot. Mariusz Burszta
  • Schronisko Na Śnieżniku - fot. Mariusz Burszta
  • Nieistniejąca już wieża widokowa - fot. archiw.
  • Pracownia architektury krajobrazu - Januszówka

Opublikowano: 25-05-2016 | Wygaśnie: 27-12-2021

Wyświetleń: 962 (unikalne: 439)

Za darmo

Region: Kotlina Kłodzka
Adres: Stronie Śląskie 57-550
E-mail: pokaż adres email...
Strona www: snieznik.com
Krajobrazy: w górach

Śnieżnik 1425 m n. p. m. - najwyższy szczyt w Masywie Śnieżnika, należy do Korony Gór Polski. Już od XVIII w. zaczęła się rozwijać w tym rejonie turystyka piesza, szczególnie modne było podziwianie wschodów i zachodów słońca ze szczytu Śnieżnika.
W 1871 r. na zlecenie królewny Marianny Orańskiej na zachodnim stoku Śnieżnika zbudowano schronisko w stylu szwajcarskim. Schronisko po licznych modernizacjach doczekało do dnia dzisiejszego i nosi imię długoletniego dzierżawcy i opiekuna obiektu Zbigniewa Fastnachta.
W latach 1895–1899 Kłodzkie Towarzystwo Górskie zbudowało na szczycie kamienną wieżę widokową im. cesarza Wilhelma I.Wieża stanowiła świetny punkt widokowy, przy dobrej pogodzie i przejrzystym niebie można z niej było dostrzec światła Wiednia. Szybko też stała się symbolem całej Ziemi Kłodzkiej.
W 1938 r. wieża i pobliskie schronisko były miejscem spotkań oficerów Abwehry z niemieckimi szpiegami na terenie Czechosłowacji. W 1973 r. ze względu na tragiczny stan techniczny wieży zdecydowano o jej wysadzeniu.
Od 1979 roku rozpoczęły się starania w celu odbudowy obiektu, ostatecznie przyjęto, że powstanie 31-metrowa wieża widokowa. Jej konstrukcja będzie stalowa, w dolnej części obłożona kamieniami, a od wysokości 10 metrów hartowanym szkłem.captcha
Ogłoszenie nie jest promowane

Promowanie ogłoszenia: 30,00 zł / 180 dniTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
Back to top